2014 HIGHLIGHTS
3rd NCAA's Park City/Soldier Hollow,UT

Eva Sever Rus -NCAA Champion 15k F

Men's Nordic 20k Skate Champions

Eva Sever Rus - National Champion 15k F; 3rd NCAA's 5k CL; Regional Champion 15k F; 1 RMISA wins

Men's Nordic 20k F NCAA Champions - Resaland, Praznik, Nikander

Armin Triendl - NCAA Runner up GS

Mats Resaland - NCAA 3rd 20k F

Aku Nikander - NCAA All-American; 1 RMISA Win; US National Champion 50k Cl

Aljaz Praznik - NCAA All American

Sean Horner - NCAA All American SL & GS, RMISA MVP

Karoline Myklebust - NCAA All American

Courtney Altringer - NCAA All American

Mateja Robnik - NCAA All American

Joonas Rasanen - WUG Champion SL; 1 RMISA Win

Juho Pekka Penttinen - 1 RMISA Win
ROSTER
2013-2014
COACHES
Joe Downing

Alpine Head Coach

Pierre Niess

Nordic Student Assistant Coach

Fredrik Landstedt

Head Coach

Luka Trdan

Equipment Manager

ATHLETES
Women's Alpine
Courtney Altringer

Spokane, WA
Mead HS
Sophomore

Karoline Søvik Myklebust

Nordfjordeid, Norway
Oppdal VideregåendeSkole
Freshman

Sydney Staples

Bountiful, UT
Bountiful HS
Freshman

Taylor Grauer

Niwot, CO
Niwot HS
Freshman

Mateja Robnik

Slovenia
Junior

Men's Alpine
Michael Bansmer

Central Point, OR
Crater HS
Junior

Mark Miller

Dillon, CO
Summit HS
Junior

Joonas Rasanen

Helsinki, Finland
Nilsian Lukio
Junior

Armin Triendl

Oberperfuss, Austria
Schigymnasium Stams
R-Senior

Sean Horner

Boulder, CO
Boulder HS
Junior

Juho-Pekka Penttinen

Kuopio, Finland
Kussamon Lukio
Senior

Scott Snow

Sagle, ID
Idaho Virtual Academy HS
Freshman

Women's Nordic
Anniken Bratlie

Oslo, Norway
Ullern HS
Sophomore

Andrea Lee

Black Creek, British Columbia
G.P. Vanier Secondary
Senior

Eva Sever Rus

Logatec, Slovenia
Gimnazija Siska, Ljubljana
Freshman

Anna Daudert

Saalburg-Ebersdorf, Germany
Sportgymnasium Oberhof
Freshman

Anni Nord

Tammela, Finland
Sotkamon Lukio
Junior

Heleene Tambet

Viljandi, Estonia
Hugo Treffner Gymnasium
Sophomore

Men's Nordic
Caleb Krueger

Avon, CO
Freshman

Christian Otto

Waltersdorf, Germany
Eliteschule des Wintersports
Senior

Mats Rudin Resaland

Kongsberg, Norway
Norges Toppidrettsgymnas
Junior

Aku Nikander

Lohja, Finland
Lohja HS
Sophomore

Aljaž Praznik

Menges, Slovenia
Solski Center Rudolfa Maistra
Freshman